Jak przygotować się do podróży w Azji?


  1. Kupić bilet – wszystko zaczyna się od podjęcia decyzji. Kiedy wydamy wreszcie swoje ciężko zarobione pieniądze na bilet lotniczy do wymarzonego kraju, nie będzie odwrotu. Wtedy zacznie się cała zabawa i to całe wielkie planowanie, które niekiedy może być meczące, ale w zasadzie to wspaniała przygoda, która zaczyna się już od momentu kupienia biletu. Przede wszystkim musisz wiedzieć dokąd chcesz jechać i na jak długo.

 

  1. Sprawdź wymagane szczepienia – w niektórych krajach szczepienia są obowiązkowe, a w innych tylko zalecane. Ja przed podróżą do Indii zrobiłam szczepienie na dur brzuszny i żółtaczkę typu A (choroba brudnych rąk). Potem już żadnych nie powtarzałam i nie robiłam dodatkowo. Warto jednak zapoznać się z tym tematem przed podróżą.

 

  1. Zaplanuj wycieczkę – warto wiedzieć jakie miejsca chce się zobaczyć, bo Azja jest niesamowita, rozległa i nawet w takim mały kraju jak Wietnam, jest tyle do zobaczenia, że głowa mała. Czasem dwa tygodnie wakacji nie starczą, żeby zobaczyć wszystko. Nie istnieje takie pojęcie jak zobaczenie wszystkiego. Ale zapoznanie się z największymi atrakcjami danego kraju pozwoli ci wybrać to, co według Ciebie jest najbardziej interesujące. Sprawdź transport lokalny i bazy noclegowe.

 

  1. Sprawdź pogodę – to pozwoli ci się odpowiednio spakować i dobrać właściwy zestaw ciuchów, prawdopodobnie trzeba będzie się zaopatrzyć w nakrycie głowy, wygodne letnie buty, filtry do opalania, a nie zaszkodzi mieć płaszcz przeciwdeszczowy, bo deszcze w Azji bywają „poważne”.

 

  1. Kup coś na insekty i komary tropikalne – zakupy przed wyprawą obowiązkowe, zestaw leków na dolegliwości żołądkowe na pewno się przyda, ale nic tak nie wkurza jak dziabiące komary, ponadto przenoszą one choroby, więc dla własnego dobra lepiej mieć coś przeciwko tym małym cholerom.

 

  1. Jedz probiotyki przed wyjazdem – flora bakteryjna w krajach Azji jest inna niż nasza, dlatego zdarzają się dolegliwości i zaburzenia trawienia, które mogą zepsuć każdą wycieczkę. Ja na 3 tygodnie przed zaczynam łykać probiotyki, bo wiem i znam siebie, że nie odmówię sobie street fooda. Na miejscu zawsze piję wodę z butelki, nie zamawiam napoi z lodem, a zęby płuczę wodą z butelki a nie kranu. Człowiek przezorny zawsze ubezpieczony.

 

  1. Kup ubezpieczenie – najważniejsze, żeby ubezpieczenie obejmowało kraje poza Europą, dlatego dokładnie czytajcie umowy, które podpisujecie.

 

  1. Pozytywnie się nastaw, pozbądź się uprzedzeń i otwórz swoje serce i umysł na nowe doświadczenie 😊
woman in red dress standing on gray road
Photo by Oliver Sjöström on Pexels.com
woman walking on pathway while strolling luggage
Photo by Oleksandr Pidvalnyi on Pexels.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s