Jordania i jej perełki

Wadi Rum

To część Pustyni Syryjskiej, która leży w południowo-wschodniej części Jordanii. Na wschodzie graniczy z Arabią Saudyjską i Pustynia Arabską, na południu z Morzem Czerwonym.

To górzysta pustynia, gdzie zobaczymy wysokie klify i góry z piaskowca oparte na granitowych podstawach. Te cudowne formacje skalne tworzą doliny i kaniony. Od 2005 roku wpisana na listę UNESCO.

Ze względu na swój niesamowity wygląd, nazywana jest „Doliną Księżycowa”. Ta przepiękna pustynna dolina była filmowana wiele razy. Najsłynniejszy jest film Marsjanin z roku 2015 z Mattem Damonem. Od tego momentu nazywana jest również „Marsem” i krainą nie z tego świata.

Noc w beduińskich namiotach bądź lepiankach, polecam każdemu, świetny klimacik i odrobina przygody. Pamiętajcie jednak, że temperatura na pustyni gwałtownie spada w ciągu nocy, dlatego warto być przygotowanym i zabrać coś cieplejszego.

DSC0E5236

DSC0E5277

DSC0E5250

DSC0E5243

DSC0E5258.JPG

Petra

Tego miejsca nie trzeba nikomu przedstawiać. Jeden z siedmiu nowych cudów świata. Najpopularniejsze miejsce w Jordanii i naprawdę wyjątkowe.

To tajemnicze miasto Nabatejczyków powstało prawdopodobnie w VI/V w p.n.e. Lud ten wykuł w czerwono-różowej skale przepiękny Skarbiec i liczne grobowce. To właśnie ten najsłynniejszy skarbiec został zniszczony na planie filmowym Indiana Jones i ostatnia krucjata. Całe szczęście to był tylko film i możemy go ciągle podziwiać.

Na Petrę trzeba przeznaczyć co najmniej jeden dzień, jest co robić i można się sporo nachodzić. W grudniu Petra zamykana była o 16.30. W ramach Jordan Pass (wiza), którą można nabyć przez Internet, zwiedzanie jest już wliczone w cenę, koszt ok.390 zł.

FF97E47B-F5AB-4CE9-BE2D-8B29FBD0E154.JPG

UDLD5060

DSC0E5303

DSC0E5289

Morze Martwe

Świetna zabawa i pełen relaks, a przy okazji możliwość regeneracji skóry w kąpieli błotnej. Jak zapewne pamiętacie z lekcji geografii, Morze Martwe jest największą depresją na świecie. Tak naprawdę jest to jezioro, ale przez swoje bardzo duże zasolenie (ponad 30%), zostało nazwane Morzem Martwym, gdyż nie istnieje tam żadne życie. Jest kilka legend dotyczących samej nazwy tego słonego zbiornika. Jedna z nich mówi o tym, że dnie Morza Martwego są ruiny „Sodomy i Gomory”. 

O pływaniu raczej nie ma mowy, można się ewentualnie położyć na wodzie 🙂

Niestety Morze Martwe wysycha, w 2005 roku Izrael, Autonomia Palestyńska i Jordania ogłosiły projekt ratowania tego zbiornika wodnego „Red – Dead”. Jednakże ciągły konflikt Izraela z Palestyną powoduje opóźnianie działań w tym kierunku. Innymi słowy – dużo rozmów, mało działań.

Właściwości lecznicze Morza Martwego: 20 razy więcej bromu, 15 razy więcej magnezu i 10 razy więcej jodu niż w zwykłym morzu, dzięki czemu można podczas kąpieli:

ukoić nerwy, leczyć alergie skórne, oczyścić oskrzela, leczyć reumatyzm

ponadto na tym terenie, z powodu depresji jest 10 razy więcej tlenu!!! 🙂

 

Góra Nebo

To tutaj, po 40 latach wędrówki, Mojżesz spojrzał na Ziemię Obiecaną i odszedł do Boga. Włoski artysta, Giovanni Fantoni, na pamiątkę pielgrzymki Jana Pawła II w 2002 roku, wykonał pomnik: krzyż opleciony przez węża, symbolizujący laskę Mojżesza. Do Jerozolimy z tego miejsca jest zaledwie 45 km w linii prostej. 

DSC05367.JPGBMAME6575.JPG

DSC0E5374.JPG

 

Planujcie swoje podróże do Jordanii w 2020, bo naprawdę warto!!! 🙂 Do Petry nie zabierajcie białych trampek lub adidasów. Moje czarne buty były totalnie opiaszczone i okurzone. Ponadto przyda Wam się trochę więcej gotówki, bo kraj nie należy do najtańszych. Pamiętajcie o wizie wcześniej i ciepłych ubraniach na pustynie. Pakujcie walizki i w drogę 🙂

Pozdrawiam, Marta 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s