Dlaczego kochamy świąteczne jarmarki? – czyli o tym jak przetrwać czas przedświąteczny.

Odpowiedź na to pytanie jest banalna. Wszyscy kochamy Święta Bożego Narodzenia.  Jako, że same święta to okres dość krótki (jedynie trzy dni), pragniemy cieszyć się atmosferą świąt dużo dłużej i jeszcze przed świętami wprawić się w odpowiedni nastrój. Pomagają nam w tym świąteczne sklepowe wystawy, pięknie udekorowane galerie handlowe, tradycyjne kupowanie prezentów oraz piosenki w radiu. Popularne ostatnio  stały się jarmarki świąteczne, gdzie można wypić grzane wino, spotkać się z przyjaciółmi, porozmawiać, kupić bombki i trochę pomarznąć na świeżym powietrzu.

Renifery w Bonn, Niemcy:

dsc04914

Dlaczego tak bardzo kochamy ten nastrój świąteczny? Dlaczego filmy o tematyce bożonarodzeniowej robią taką furorę? Dlaczego umawiamy się na grzańca albo podróżujemy i zwiedzamy świąteczne jarmarki ? Bo wszyscy wierzymy w magię. Bez wyjątków. Wszyscy.

Münster, Niemcy: 

DSC05848 - Kopia.JPG

 

Magia Świąt. Wydaje nam się, że możemy zatrzymać czas. Przez cały rok  gdzieś biegniemy, za czymś podążamy, czegoś szukamy. Nie zdajemy sobie nawet sprawy jak szybko żyjemy. Przytłacza nas codzienność, monotonia, szarzyzna. Mamy swoje problemy.  Zdajemy sobie sprawę, że właśnie minął nam kolejny rok. Wtedy stajemy się bardziej nostalgiczni, zastanawiamy się nad sensem życia.  Wtedy pojawia się ten świąteczny nastrój. U niektórych tuż przed świętami, u innych trochę szybciej. Uderza nas magia… jesteśmy jak zaczarowani. Nagle otwierają się nam serca. Pomagamy innym, zbieramy żywność dla ubogich, robimy prezenty dla nieznajomych. Zaczynamy myśleć o innych więcej niż o sobie samych. Doceniamy proste emocje – spotkanie z przyjaciółmi i obdarowywanie się uśmiechem. Na ulicy jesteśmy dla siebie milsi, życzymy sobie Wesołych Świat! Możemy się na chwilę zatrzymać.  W natłoku obowiązków, w poczuciu beznadziei, smaku rozgoryczenia, pojawia się nadzieja. Że jeszcze nie wszystko stracone, że jeszcze mamy czas. Możemy wszystko naprawić. Zacząć od początku.

Münster, Niemcy: 

dsc05885-kopia

Magia Świąt. Czas kiedy spełniają się marzenia. Przez cały rok nic nie robiłeś, ale teraz, kiedy poprószył śnieg weźmiesz się w garść i wreszcie ruszysz do działania. Dlaczego? Bo jesteś zaczarowany. Jak większość społeczeństwa. Biegasz jak szalony po sklepach, kupujesz wszystkim prezenty. Nawet ciotce, której nie lubisz. Dzwonisz do przyjaciół, do których zapomniałeś się odzywać. Może w tym roku zorganizujesz wigilię. Spędzisz ją z ludźmi, na których naprawdę ci zależy. Masz tyle energii i radości w sobie. Dlaczego? Bo jesteś zaczarowany.

dsc05823

 

Pada śnieg, pada śnieg, dzwonią dzwonki sań…

Paderborn, Niemcy: 

DSC06020.JPG

Nie zapominajcie o prostych emocjach. O dobrym geście, o miłości, przyjaźni. Dajcie się ponieść tej magii. Nie wypierajcie jej. Bądźcie jak dzieci i cieszcie się z głupot. Nie przesadzajcie z chodzeniem po sklepach, bo tam bywa bardzo nerwowo. Można wiele rzeczy zamówić w Internecie. Idźcie napić się wina na jarmark. Albo po prostu zróbcie grzańca w domu. Rozpalcie kominek i porozmawiajcie z kimś, kto tego potrzebuje. Poróbcie w domu świąteczne ozdoby. Zainteresujecie się kimś innym, zapytajcie, co u niego? Otwórzcie swoje serca, a zobaczycie, że magia was dosięgnie. Może nawet już jesteście zaczarowani. Nie rezygnujcie z magii tylko, dlatego, że nie macie czasu. Każdy ma czas, tyle samo czasu. Zróbcie coś miłego dla swoich znajomych z pracy. Upieczcie ciasteczka, które pachną cynamonem i goździkami. Jest tyle sposobów by poczuć tę magię. To jest tak proste, że aż banalne. W tym całym chaosie nie zapominajcie, co jest tak naprawdę ważne.

DSC05872.JPG

DSC06021.JPG

W Kolonii (Köln) można spotkać chodzącą choinkę (i Smerfa): 

DSC05671.JPG

images (94×94)images (94×94)images (94×94)images (94×94)images (94×94)images (94×94)images (94×94)images (94×94)

 

dsc05828

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s